Rovno na obsah Rovno na menu
Mapa webu RSS
Obec Choča
ObecChoča

mapa

Obec Choča leží v severozápadnej časti Žitavskej pahorkatiny v doline Čerešňového potoka. Po národnostnej a kultúrno-sociálnej stránke je takmer celé obyvateľstvo obce slovenskej národnosti a rímsko-katolíckeho vierovyznania.
Priestor, v ktorom leží naša obec, bol osídlený ešte v praveku. Svedčia o tom archeologické nálezy z chotára obce vo forme črepového materiálu, ktorý svedčí o roľníckom osídlení koncom mladšej doby kamennej, zhruba asi 300 rokov pred n. l. Sídlil tu ľud s volútovou a kanelovou keramikou. Najviac nálezov pochádza z poľa medzi Chočou a Slažanmi.
Za prvý písomný záznam o Choči sa udáva rok 1172, keď bola obec majetkom benediktínskeho opátstva na Panónskej hore. V listine z roku 1209 sa Choča spomína ako majetok hradu Zolgagewr /posádka pri Hlohovci/. V tejto listine sa spomína Malá a Veľká Choča.
Podľa listiny z roku 1234, patrila obec čiastočne tekovskému hradu. V roku 1275 dostali zemania Beuse a Šimon od kráľa Ladíslava IV. Choču zámenou za iné územie. V roku 1268 sa stal majiteľom obce zeman Heesei, krátku dobu bol jej majiteľom aj Matúš Čák. V roku 1376 pripojil obce Ladislav Opulský, správca hradu Gýmeš, násilne k hradnému panstvu Forgáčovcov. Forgáčovcom patrila obec až do roku 1711, keď pripadla eráru, nakoľko gróf Forgáč, ako prívrženec povstalca Františka Rákoczyho II., ušiel do Poľska. V roku 1718 odkúpil obec zlatomoravecký gróf Paluška. Poslednými majiteľmi obce boli Migazziovci.
V 17. storočí prenikla do obce reformácia a obec sa stala evanjelickou, no neskôr sa znovu rekatolizovala. Rozmach obce začína v 19. storočí. V roku 1861 bola postavená škola, ktorá zhorela v roku 1904 a nová škola bola postavená v roku 1915. Najväčší rozmach obec zaznamenala po druhej svetovej vojne.
V roku 1947 bola vybudovaná tvrdá makadámová cesta cez celú obec, vedľa železnici až do Chyzeroviec – Zlatých Moraviec. V tom istom roku bol do obce zavedený elektrický prúd. V roku 1957 vznilko JRD. Prvým predsedom sa stal Jozef Čepček. Toto samostatné hospodárilo do roka 1975, kedy došlo k zlúčeniu JRD.
Funkciu predsedu JRD Choča najdlhšie zastával súčasný starosta obce Dr. František Drgoňa a to 8 rokov. V tom období bol postavený most, vyasfaltované cesty. Na prelome 60. rokov bol postavený areál kultúrneho domu a terajšieho Obecného úradu, kostol, obchod a pohostinstvo. Tiež boli vybudované i kabíny na ihrisku. V 70-tych rokoch boli vystavené 2 štvorbytovky. Bola zrekonštruovaná základná škola a postavený nový učiteľský byt. V 80-tych rokoch boli vybudované 2 šesťbytovky a nová materská škola. Tiež bol postavený nový Dom smútku.

Meniny má Florián, Flór, Aglája, Floriána, Florína, Pelagia

Zajtra má meniny Lesana, Gothard, Pius, Lesia, Pia, Toska

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

dnes, sobota 4. 5. 2024
slabý dážď 24 °C 9 °C
slabý dážď, mierny južný vietor
vietorJ, 4.03m/s
vlhkosť44%